Onrweb web tasarım
Onrweb web tasarım
 
Onrweb web tasarım Onrweb web tasarım

Menü

Sosyal Medya

Sosyal Medya

Artık hayatın her yerinde..


Sosyal medya danışmanları, sosyal ağlarda işletmenin yüzü ve sesi olarak hizmet vermektedir. Sosyal medya kampanyaları yürütüyor, sosyal medya yayınlarıyla etkileşimi ve sadakati artırıyorlar ve sonuçta sosyal platformlardan satışları artırmaya çalışıyorlar.

Sosyal medya uzmanlarına talep son yıllarda muazzam bir artış gösterdi. CNN, sosyal medya yöneticisini Amerika'daki en iyi işlerden biri olarak bile derecelendirdi ve önümüzdeki 10 yıl içinde % 9'luk bir iş büyümesi öngördü .

Sosyal medya ile ilgili pozisyonlarda işe alım yapan binlerce şirketle, sosyal medya danışmanlık işine başlamanın zamanının geldiğini merak ediyor olabilirsiniz. Bu makalede, 6 adımda sosyal medya danışmanlık işinize nasıl başlayabileceğinizi inceleyeceğiz.

Adım 1. Gerekli Becerileri Edinme

Hiç kimse doğru nitelikleri olmadan sizi sosyal medya danışmanı olarak işe almayacaktır. Aktif bir sosyal medya varlığına sahip olmak güvenilirliğin sağlanmasına yardımcı olabilirken, yalnızca 1.000 Facebook arkadaşınızın veya 2.000 Twitter takipçisinin olması bunu kesmez.

Sosyal medya danışmanları aşağıdaki yetkinliklere sahip olmalıdır:

Müşterinin iş ve hedef kitlesini anlama
Marka bilinci oluşturma anlayışı ve markanın sesini koruma yeteneği
Etkileşimi artırmak ve satışları artırmak için yaratıcı yetenek
Başlıca sosyal ağlarda (Facebook, Instagram, Pinterest, LinkedIn, Twitter ve YouTube) etkili yayınların nasıl oluşturulacağına dair operasyonel bir anlayış. Bazı sosyal medya danışmanları bu sosyal ağların birinde veya daha fazlasında uzmanlaşmıştır.
Ücretli sosyal kampanya yürütme yeteneği
Başarı metriklerini ve bu metrikleri izleme araçlarını anlama
Sıfırdan başlıyorsanız, bilgilerinizi ve kimlik bilgilerinizi artırmak için çevrimiçi kurslara yatırım yapmanızı öneririz. Udemy , hiçbir ücret ödemeden sosyal medya yönetimi kursları sunmaktadır. Ayrıca 10 $ gibi düşük bir ücret karşılığında gelişmiş kurslar sunmaktadır. Bir kursu tamamladığınızda LinkedIn profilinizde yayınlayabileceğiniz çevrimiçi bir sertifika alırsınız.

Adım 2. İlk Müşterileriniz Olarak Yerel İşletmeleri Bulun

Bölgenizde yardım etmek istediğiniz yerel küçük işletmeleri bulun ve hizmetlerinizi indirimli olarak sunun. Mesleki deneyiminiz yoksa, portföyünüzü oluşturmak için ücretsiz çalışmayı düşünmelisiniz. Örneğin, bölgenizde ilginç lezzetler sunan bir dondurma salonu var ve sosyal medyaya maruz kaldıklarında daha fazla yaya trafiği alabileceklerini düşünüyorsunuz. Onları hedefleyebilirsiniz. Yerel ticaret topluluğunuzda, örneğin Ticaret Odası toplantılarına veya yerel küçük işletme toplantılarına katılarak aktif hale gelirseniz, sosyal medya uzmanlığına ihtiyaç duyan işletmeleri bulabilirsiniz.

Yerel girişimlerin ve küçük işletmelerin muhtemelen sınırlı bir bütçesi vardır ve gereksinimleri bu kadar karmaşık olmayacaktır. Örneğin, bazı müşteriler yalnızca sosyal medya sayfaları oluşturmanıza, yayınları planlamanıza ve platformlar arasındaki etkileşimi izlemenize ihtiyaç duyacaktır. Ayrıca, sosyal medya aracılığıyla yorum yapan veya soru gönderen kullanıcılarla etkileşime girmeniz de istenebilir. Bu görevlerin gerçekleştirilmesi oldukça kolaydır, bu da aynı anda birden fazla müşteriye hizmet vermenizi sağlar.

3. Adım. Fiyatlarınızı ve Finansal Politikalarınızı Belirleyin

Müşteri tabanınızı genişletmeye başlamadan önce, öncelikle ücretlerinizi, ödeme planınızı ve ödeme şeklinizi belirlemelisiniz. Ortalama olarak, bir sosyal medya danışmanı, uzmanlık düzeylerine bağlı olarak 20 - 40 $ / saat ücret almaktadır.

Serbest çalışan olarak, büyük olasılıkla, sağladığınız hizmetler için müşterileri faturalandırırsınız. Bazı müşteriler geç ödeme yapan kişilerdir ve bu nakit akışınız için felaket olabilir. Standart ödeme süresi NET 30'dur. Erken ödeme indirimleri sunun veya kararlaştırılan zamanda ödeme alınmazsa küçük bir geç ücret talep edin.

Bir işletme sahibi olarak, faturalarınızı, vergilerinizi ve bordrolarınızı korumak için bir muhasebeci tutmayı veya yazılım satın almayı da düşünmelisiniz. İşlemlere başladığınızda her şeyin sorunsuz çalışması için bunu başlangıçta yapın.

Adım 4. Serbest Çalışmaya Başlayın ve Nişinizi Seçin

Bazı yerel şirketlerle kemeriniz altında deneyim kazandıktan sonra, daha geniş bir işletme kümesi için çalışan serbest meslek kariyeri başlatabilirsiniz. Gibi Siteler Freelancer , oDesk , fiverr ve Craigslist bir konser için aramaya başlamak için harika yerlerdir.

Bu sitelere girdiğinizde, bazı şirketlerin çok özel sosyal medya hizmetleri aradığını fark edebilirsiniz. Çünkü sosyal medya danışmanlığında çok sayıda niş vardır:

Genelist - İçerik oluşturma, topluluk yönetimi ve reklam yönetimi hakkında yüzey düzeyinde bilgiye sahiptir
Veri Analisti - Kampanyalardan toplanan verileri ve analizleri inceler ve gelecekteki kampanyaları iyileştirmek için öneriler sunar
Topluluk Yöneticisi - Müşterilerle etkileşime geçerek, sohbetleri teşvik ederek ve marka bilinirliğini artırarak markanın yüzü ve sesi olarak hizmet eder.
Pazarlamacı - Müşteri büyümesini, kârlılığını ve bağlılığını artırmak için çeşitli sosyal medya ağlarında ücretli tanıtımları kavramsallaştırır ve yönetir.
Bazı sosyal medya danışmanları bu rollerden birine odaklanırken, diğerleri birden fazla rol oynar. Rollerinizi belirledikten sonra, sunmak istediğiniz işletme türlerini tanımlamanız gerekir. Perakende, restoran, teknoloji veya hizmetlerde uzmanlaşacak mısınız? Bir alana odaklanmayı düşünün ve büyüdükçe ve daha fazla deneyim kazandıkça diğerine genişletin.

Adım 5. Size Yardım Edecek İnsanları İşe Alın

Bir sosyal medya danışmanı olarak deneyim kazandığınızda, büyük resme odaklanacaksınız: farklı müşteriler için kampanya stratejisi, veri analizi, raporlama ve sürekli iş genişletme. Diğer etkinlikler için yardım almak isteyebilirsiniz.

İşe alımınızı sosyal medya danışmanlık ekibinizin ilk üyeleri olarak görmeniz gereken roller.

Sosyal Medya Pazarlama Uzmanı - Bu kişi, yayınları planlama, hayranlar ve takipçilerle etkileşim kurma, performansı izleme, kampanya fikirlerine katkıda bulunma gibi günlük işlemlerde size yardımcı olacaktır.
Lead Generator - Bireyin ana görevi, müşterinizle eşleşen şirketleri bulmak, karar vericileri aramak ve daha sonra iletişim bilgilerini bir veritabanında derlemektir.
Web Designer - Web sitenizi kavramsallaştırmak için işbirliği yapabileceğiniz yetenekli bir web tasarımcısına yatırım yapın. Son teknoloji mizanpajlar oluşturabilen bir kişinin, şirketinizin sosyal medya yönetimindeki en son teknolojilere aşinalığını yansıtmasını istiyorsunuz.
İçerik Pazarlamacı - Birey, anahtar kelime araştırması yaparak, ilgi çekici blog yayınları yazarak ve web sitenizin sıralanmasını sağlayarak şirketinizin çevrimiçi varlığını oluşturmak için içerik oluşturmaya odaklanır.
Hemen bir çalışanı işe almaya cazip gelebilirsiniz, ancak önce serbest çalışanların hizmetlerini almayı düşünebilirsiniz. Serbest çalışanları işe almanın avantajları şunlardır:

Yalnızca verilen hizmetler veya saatler için ödeme yapın
Minimum eğitim gerekli
Daha ucuz pazarlardan dış kaynak kullanımı para tasarrufu sağlar - yurtdışından kiralayabileceğiniz birçok sanal asistan ve kişi var
İşçinin tazminat veya işsizlik sigortası için harcama yapmanıza gerek yoktur
Bu faydalara ek olarak, birçok serbest çalışan pazarlanabilirliğini korumak için birden fazla beceri setine sahiptir. İki veya üç pozisyon için işe almak yerine, birden fazla sorumluluk türünü yerine getirebilecek yetenekli bir kişi bulabilirsiniz. Eğer çalışmalarının kalitesinden memnunsanız, her zaman tam zamanlı çalışanlar olarak serbest çalışanlar kiralayabilirsiniz. Önemli olan, manevra yapmak için bol alanla eğilmeye başlamanızdır.

Adım 6. Gerekirse Finansman Edinme

Daha fazla müşteri alırken, personel eklemeniz, daha kapsamlı seyahat etmeniz veya işinizi başka bir şekilde yükseltmeniz gerekebilir. Bütün bunlar iri bir fiyat etiketi ile gelebilir. Bazen, fon yetersizliğinden işletmeler büyümez.

Neyse ki, orada birçok başlangıç ??kredisi seçeneği var. Bazı krediler teminat gerektirir, ancak düşük faiz oranları ve daha uzun ödeme koşulları ile gelirler. Bazıları teminat gerektirmeyebilir, ancak daha yüksek faiz oranları uygularlar. Seçenekler arasında küçük işletme kredileri, crowdfunding ve hatta işletme kredi kartları sayılabilir. Birçok kişi işlerini finanse etmek için kredi kartlarını kullanmakta tereddüt ederken, hızlı olabilir ve birçok kart % 0 faizle tanıtım promosyonları sunar . Yine başka bir seçenek de emeklilik fonlarınızı cezasız olarak işinize yatırmanıza izin veren İş Başlangıçları için Devrilme.

2-3 yıl işinizi tamamladıktan sonra, daha birçok işletme finansmanı seçeneği açılacaktır.

Sosyal Medya Danışmanlık İşine Nasıl Başlanır?
Bir sosyal medya danışmanlık işine başlamak için hazırlanmak kolay değildir. İşinizi sıfırdan başka bir iş gibi kurmalısınız. İstemcileri imzalamadan önce gerekli niteliklere sahip olduğunuzdan emin olmanız gerekir. Oradan, müşteri tabanınızı genişletebilir, finansman alabilir ve insanları işe alabilirsiniz. Çok fazla iş var, ancak yüksek talepte çok kazançlı bir kariyer olabilir.

Sosyal Medya